W radiowej Jedynce, 27.03.2015

2015-03-27GWIAZDY! GWIAZDY! GWIAZDY!
Na początek gwiazda polskiego kryminału Krzysztof Beśka (a wśród bohaterów nieco zamaskowany Witkacy, i niezamaskowany Baczyński, uczeń Batorego, kumpel ze szkoły głównego bohatera), w tle zaś… przedwojenne kino i jego niezapomniane gwiazdy i ich piosenki. Ale ja i tak najbardziej lubię maturzystę ANTKA i jego mrożącą krew w żyłach historię. Będzie Warszawa 1938 i 1939 roku, będzie rewolucja 1917, choć opowieść zaczyna się współcześnie. Muzeum Narodowe, w nim inwentaryzacja, a wśród eksponatów – nieskatalogowany obraz. Czyj? I dlaczego jest na nim plamka krwi?
Z Antkiem mijamy kino, więc zapraszam do starego kina: fascynująca historia Aleksandra Żabczyńskiego („Całuję twoją dłoń, madame”) pióra Ryszarda Wolańskiego. Aktor/amant/oficer/dżentelmen. Dlaczego nie mógł dośpiewać „Czerwonych maków pod Monte Casino”? czemu brany był za agenta obcego wywiadu? I jak to się stało, że nie został generałem jak ojciec? Ileż legend krąży o „Żabie” – a ile w nich prawdy?

Audycja, część I

I gwiazda niejednego dzieciństwa: KRECIK, ten Krecik! o którym – UWAGA! – wierszem opowiada Małgorzata Strzałkowska. To nie jest tłumaczenie! To nowe KRTKOWE wiersze uwielbianej przez dzieci poetki. Krecik na każdą porę roku i siedem dni tygodnia! Jak zawsze dobry, pracowity i przyjacielski! Po prostu: „O juuuuu!” – czy jak też mam zapisać to jego westchnienie… – we własnej maleńkiej osobie!

Audycja, część II

 

Dodaj komentarz