W radiowej Jedynce, 13.02.2015

Dorota-Koman-audycja-2015-02-13Książki, na które czekamy

Po znakomitym scenariuszu filmów z serii „Tata, a Marcin powiedział”, po „Serenadzie” i „Cukierni” – „Klątwa” Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, pierwsza część cyklu „Fortuna i namiętności” (kolejna – zapowiedziana na 2016 rok – będzie nosić tytuł „Zemsta”). To naprawdę dobrze skrojona powieść historyczna. I świetnie napisana…

Klątwy w „Klątwie” boją się wszyscy, od kasztelana po… kata. Bo też po straceniu „czarownicy” nieszczęście goni nieszczęście. I dotyka każdego. Kasztelana. Infamisa. Cecylii. I Zofii. A postacie to barwne i ich historie niezwykłe.

W tle zaś WIELKA historia Polski, której nas uczą, ale NIE TAK! Czytałam chwilami z otwartą ze zdziwienia buzią. I smutno kiwałam głową, jak niewiele się zmieniło… w polityce.

Audycja, część I

Dla najmłodszych zaś pierwszy tom o małej ryjówce Florentynie – ulubienicy dzieci – i tych czytających, i tych oglądających Mini Mini (prace nad drugą serią właśnie ruszyły). Na razie – skoro nauczyła się pisać – to PISZE DZIENNIK w zeszycie od tatusia. I to jak pisze! Potem będą jeszcze listy do Józefiny, przyjaciółki z wakacji, i do babci, a w ostatnim tomie – Florka przerzuci się na mejle (do Klemensa). Ech, Roksana Jędrzejewska-Wróbel cudnie pisze takie książki, a w duecie z Joną Jung – tworzą prawdziwe perełki! Cudnie wydana: prawdziwy płócienny grzbiet, RÓŻOWY – cudny!

Uwaga! Florka – mała współczesna ryjóweczka nie dość, że pisze mejle, to jeszcze ma własny fanpejdż!

https://www.facebook.com/RyjowkaFlorka

Audycja, część II

I – z ostatniej chwili – dobra wiadomość dla fanów Hewsona (autora „Dochodzenia”). Właśnie ukazał się „Domek dla lalek”, czyli pierwsza część amsterdamskiego śledztwa. W rolach głównych występują: Pieter Vos (policjant, który odszedł ze służby, gdy nie udało mu się odnaleźć zaginionej córki) i wybrana przez niego na partnerkę podczas dochodzenia Laura Bakker, dziewczyna z prowincji, wręcz karykaturalna w tym prowincjonalizmie. Oboje ruszą śladem nastolatki, której zaginięcie coraz bardziej kojarzy się z zaginięciem córki Vosa. A sam Vos – do zakochania. Na starej łajbie, w podniszczonych starych ciuchach, z sympatycznym psiakiem u nogi. Sam (no nie, nie sam… z Laurą Bakker u boku) – przeciw skorumpowanym policjantom, bezwzględnym bandziorom i politykom o brudnych rękach. A w tle… kanały Amsterdamu i różnokolorowe tulipany.

Dodaj komentarz