W radiowej Jedynce, 06.02.2015

Dorota-Koman-audycja-2015-02-06WYDARZENIA

Tove Jansson – kochana przez dzieci (i duże dzieci) za opowieści o Muminkach, tym razem wyłącznie dla dorosłych. Jej „Wiadomość” to wybrany przez samą autorkę zbiór opowiadań układających się w swoistą biografię – bo przecież nawet jeśli Tove opowiada o „jakimś“ rysowniku komiksów, zmęczonym swoją pracą, to widzimy w nim zmęczoną ciężko pracującą TJ; kiedy zaś układa historię ze strzępków listów, rozmów, to też swoista kreacja, nie dziennik, nie proste opowiadanie siebie i tylko siebie.

Miłośnicy Tove Jansson z pewnością czekają już na tę książkę, gotowi odebrać tę ważną ostatnią „Wiadomość”, jaką do nich wysłała.

Audycja, część I

Dla dzieci zaś kolejna opowieść o Tappim – rudowłosym wikingu o złotym sercu. I – UWAGA – Zielona Sowa ogłasza konkurs! Ciekawe, czy dzieciom podoba się pomysł Macieja Mortki, by mogły same decydować o kolejności zdarzeń w życiu bohatera; czy ma zjeść śniadanie przed wyjściem, czy nie, czy skręcić w lewo, czy w prawo – wg mnie to przednia zabawa dla najmłodszych. Ciekawe, ile prac i nowych przygód napłynie do wydawcy!

I jeszcze jedna wiadomość z ostatniej chwili: znamy już tegoroczne nagrody Magazynu Literackiego „Książki”. Z całego serca gratuluję wydawnictwu ARKADY, których kolekcja MUZEA NARODOWE uhonorowana została tytułem WYDARZENIE ROKU. U nas – najnowszy tom (bo polecałam już Muzeum Narodowe w Warszawie) – Muzeum Narodowe w Szczecinie. Przypominam, że w serii ukazały się dotąd także Wrocław i Poznań. Nieoceniona praca! Historia małych ojczyzn i ojczyzny. Znakomity wybór prezentujący zbiory dzieł narodowych, europejskich, światowych. I równie ciekawie pokazujący specyfikę miejsca, inną dla każdego muzeum. Znakomita seria! Nie do przecenienia!!!

Audycja, część II

Dodaj komentarz