W radiowej Jedynce, 05.12.2014

audycja-Dorota-Koman-2014-12-05-Tuczarnia-motyliKażda przeczytana książka rozmawia z czytanymi wcześniej czy równolegle. Jedna czyta się przez drugą, uzupełnia, dopowiada. Tym razem bohaterami polecanych książek są dwaj wielcy aktorzy: Zbyszek Cybulski (bo nikt nie mówił o nim „Zbigniew”) i Wiesław Michnikowski. Historie równoległe… Tyle ich łączy – pokolenie (Cybulski pięć lat młodszy), okrężna droga do zawodu, kabaret Wagabunda, środowisko. Tyle różni – od dykcji poczynając (Cybulski wielokrotnie i nie tylko przez swych pedagogów karcony za niechlujstwo, Michnikowski – wzorcowy).

To książki utkane ze WSPOMNIEŃ. Pierwsze zebrała Mariola Pryzwan – pasjonatka, kolekcjonerka opowieści o swych ulubieńcach, ale nieznająca bohatera – drugie zaś  słuchający wspomnień Ojca i jakże wiele z życia taty pamiętający (więc uzupełniający) Marcin Michnikowski.

Audycja, część I

A dla młodych czytelników (ale z tego co wiem, również dla ich mam i tatusiów zaśmiewających się przy tych opowieściach) – „Tuczarnia motyli” Marcina Szczygielskiego, czyli WIELKI POWRÓT MAI z „Czarownicy piętro niżej”; ilustratorką obu tych książek jest znakomita Magda Wosik.

Będzie wielki mróz… i wielkie wynalazki pana Ciepełko. I kolejna podróż Mai do ciabci. Ale ciabcia… Ciabcia nie będzie już taka sama…

Maja stanie się więc (znakomitym!) detektywem i… Nie, nic więcej nie powiem.

Audycja, część II

No, może zdradzę tylko, że w rolach moich dwóch ulubionych motylołaków (a co to? kto to? – przeczytajcie sami!) obsadziłabym:

Wiesława Michnikowskiego (oczywiście po roli Jej Ekscelencji z „Seksmisji”) – jako carycę Irinę Mikołajewną Kropotkin i Zbyszka Cybulskiego – jako Valentino Romeo Di Amorelli.

Ale to tylko marzenia…

8 stycznia minie kolejna rocznica śmierci Zbyszka Cybulskiego. Miał tylko 39 lat, gdy wpadł pod koła pociągu na Dworcu Głównym we Wrocławiu.

Dodaj komentarz